Tęsiant Sandros dėstomas mintis apie sveiką mitybą, einame toliau…Geriausiai organizmo poreikius patenkina pagrindinių maisto medžiagų – angliavandenių, riebalų ir baltymų – tarpusavio santykis 4:1, 2:1. Angliavandeniai turėtų sudaryti apie 50 proc., riebalai – 35 proc. ir mažiau, baltymai – likusią dalį bendro maisto kaloringumo (15 proc.).
Mitybos režimas išlieka vienas iš svarbiausių kriterijų siekiant palaikyti gerą savijautą. Nors PSO rekomendacijose siūloma maitintis 3-4 kartus per dieną, dauguma mitybos specialistų siūlo per dieną valgyti 4-5 kartus, derinti maisto kaloringumą su fizinio krūvio intensyvumu. Taipogi būtina atkreipti ir į maisto suderinamumą. Maisto suderinimas pasižymi lengvu įsisavinimu, maistas nepūva skrandyje, neužteršia žarnyno. Norint pasiekti tokio proceso būtina vienu metu valgant tik vieną koncentruotą produktą.
Vis dėlto žmogaus sveikatos būklę lemia suvartojamų ir įsisavinamų maisto medžiagų kiekiai, jų santykis, maisto kokybė, kaloringumas, mikroelementų ir mineralinių medžiagų sudėtis maiste, amžius ir daug kitų veiksnių, tiesiogiai nesusijusių su mityba, bet vienaip ar kitaip koreguojančių valgymo instinktą. Jei maisto medžiagų sunaudojama daugiau, negu reikia energijai gauti, žmogus nutunka. Jei mažiau, silpnėja imunitetas, blogiau gyja žaizdos, atsiranda avitaminozė, anemija, žmogus nustoja augti, blogėja fizinis pajėgumas, sulėtėja kitos biologinės organizmo funkcijos.