Reziumė. Vien tokių kovos menų pavadinimai, kaip Europietiškasis Sportinis Fechtavimas ir Japoniškasis Kendo atrodo mažai ką gali tarpusavyje bendro turėti. Juk tai dvi skirtingos kovos menų kultūros, kurios gimė ir vystėsi be galo toli viena nuo kitos esančiose šalyse, kur tikėjimai-religijos atrodo tokie nepanašūs, kur žmonių papročiai ir pasaulėžiūros atrodo tokie skirtingi buvo. Bet žvelgiant giliau, kai kažkiek pažįsti vieną iš šių kovos menų, galima (to norint) rasti bendrų paralelių tarp šių gražių, efektingų kardo valdymo meno rūšių. Kai kurių panašumų galima rasti ir baziniuose dalykuose,o galima rasti tik niuansuose.
Bet tikriausiai dažnam tai vis tiek skirtingos kardo valdymo meno mokyklos, kurios vadovaujasi skirtingomis koncepcijomis, jei kalbėti reikėtų apie BENDRĄ “vaizdą”. Iš principo taip ir yra. Tik žvelgiantis giliau ir atidžiau, gali rasti daug įdomių dalykų.
Juk šiuolaikiniame Kendo daugiau vyrauja sportinė dvasia; bet žvelgiantis giliau jame ras ir filosofijos, ir istorijos ir dar daug kitų vertybių. Kaip žmogų sutinkame pagal jo įšvaizdą, taip mes jį palydime pagal jo protą (bendravimą); taip ir kardą mes sutinkame pagal jo išvaizdą, o palydime visai kitaip, kai pamatai kokio žmogaus rankose jis yra.
Tiek Kendo, tiek Fechtavimas vieniems gali būti nieko tarpusavyje bendro neturintys kardo valdymo menai; kai kitiems tai bus visas pasaulis, kuriame ras sau atsakymų ieškančio žmodaus kūnas, protas, siela ir dvasia. O šios gyvo žmogaus sudedamosios matomos ir nematomos dalys yra pas visus vienodos ir tuo pačiu visai skirtingos ir jos būdamos tokios skirtingos skirtingų žmonių vis tiek ras, jei ieškos, panašių į save, net kitame pasalio gale… Dėkojame Arnoldui už mintis.